2014. január 29., szerda

Poems are for Everyone (P.J. - Itt és most)




Pilinszky János: Itt és most
A gyepet nézem, talán a gyepet.
Mozdul a fű. Szél vagy zápor talán,
vagy egyszerűen az, hogy létezel
mozdítja meg itt és most a világot.
„…Számomra ez a vers roppant belső drámák kiküzdött nyugvópontja, szavak nélkül lefolytatott súlyos viták végkifejlete. A jutalmul elnyert kegyelmi állapot megharcolt harcaink után. Ahogy lecseng bennünk mindaz, ami felszaggattatott. Ahogy mozgásba jön újra a világ. Hiába volt lefagyva a program, hiába volt fennakadás, üzemszünet, itt és most elmúlhat végre a rémület. Mozdul a fű. Ilyen egyszerű ez. Folytatódhat a létezés tovább.” - Keresztury Tibor  
(forrás:www.litera.hu)

2014. január 24., péntek

Egyedi hely Budapest szívében




Egyedi, ellenállhatatlan és nem lehet betelni vele! Ez a Benczúr-ház szememben, szerelem is lett... 

Az Egyedi-palota a XIX. század végén épült, egy időben az Andrássy út környékének villanegyedeivel. (A Benczúr utcát akkor még Nagy János utcának hívták.) Az épület terveit Marmorek Oszkár műépítész készítette. A palota háromszintes lakóháznak épült. Az első tulajdonos - Egyedi Lajos - halálát követően az épület a Magyar-Itáliai Bank tulajdonába került. A banktól 1930-ban vásárolta meg az ingatlant a Magyar Királyi Posta Jóléti Alapja, hogy egyesületeinek otthont teremtsen. 1931. február 15-én avatták fel ünnepélyes keretek között a Postás Otthont, amelynek megnyitó beszédét dr. báró Szalay Gábor vezérigazgató a következő szavakkal zárta:
„Legyen ez a ház a béke, a szeretet és az egyetértés tanyája, serkentse az itt fakadt gondolat egységes tettre a testvéri közösségben élő személyzetet, s a jövő oly szép legyen, mint azt reméljük.”
A II. világháborúban a palota csak kisebb károkat szenvedett, majd az ötvenes évektől ismét a postások művelődésének szolgálatába állt.  A palota az 1990-es évektől Postás Művelődési Központként volt ismert. 




Hat éve mégis az elmúlás veszélye fenyegette Budapest VI. kerületének egyetlen művelődési házát. A - 2008 augusztusától alapítványi hozzájárulás nélkül maradt - patinás épület megszüntetése és eladása ellen számos kulturális szervezet, neves előadóművészek hosszú sora tiltakozott akkor, hiszen „az épület túl szép és túl értékes” ahhoz, hogy bezárják. „Jelenleg élet-halált jelentő kérdés, hogy van-e ennek az országnak a pénzügyi elitjében - például a száz leggazdagabb magyar között - legalább egy ember, aki a reformkor nagyjaihoz hasonlóan anyagi támogatásával megmentené ezt az intézményt a jelennek és a jövőnek, a magyar kultúrának” - olvashattuk abban a nyílt levélben, amelyet aláírtak a zenészek, énekesek. A fennmaradáshoz 60 millió forintra volt szüksége a Benczúr Háznak, ahol a klubban tartott koncertek mellett egy 85 000 kötetes könyvtár is üzemel. A ház zeneiskoláját 1902-ben alapították, ez ma a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakának gyakorlóhelye.

A kulturális központ négy év szünet után végül 2012 októberében tárta ki újra kapuit a nagyérdemű előtt. Az épület jelenlegi tulajdonosa a Magyar Posta Zrt., amely a Benczúr Ház működtetésére létrehozta a Postás Múzeumi és Művelődési Alapítványt. A Magyar Posta Zrt. 2010-ben kinevezett vezetősége úgy döntött, hogy e szép hagyományokkal rendelkező épületet nem fenyegetheti az elmúlás veszélye. Az ingatlan 52 százalékát a tulajdonostársaktól visszavásárolta, s – mint már 100 százalékos tulajdonos – a tevékenység felélesztésére 2011-ben új alapítványt hozott létre. A gyönyörűen felújított Benczúr Házban helyezték el a Postamúzeumot is. Az egykori Egyedi palota három szintjén díszterem, vadász terem, fehér és barna szalon, táncterem és 600 férőhelyes kert található. Ma is üzemel az 1930-ban létrehozott étterem illetve kávézó. A házban továbbra is komolyzenei rendezvények, költői és irodalmi estek kerülnek megrendezésre, a galériában pedig képzőművészeti kiállításokkal várják az érdeklődőket. 















Szeretettel ajánlom Olvasóimnak, térjenek be a Benczúr utca 27. szám alá, érdemes a palotát s programjait megtekinteni! 

Alena

2014. január 22., szerda

Arcok, gondolatok... (Pascal Mercier)




"Valamit otthagyunk magunkból, ha elhagyunk egy helyet, ott maradunk, noha elutazunk. És vannak olyan dolgok is bennünk, amelyeket csak azáltal lelhetünk meg újra, ha visszatérünk ezekre a helyekre."Peter Bieri (született 1944 június 23), ismertebb nevén Pascal Mercier, svájci író és filozófus.


http://ulpiushaz.blog.hu/2011/08/03/pascal_mercier_ejfeli_gyors_lisszabonba_fejerne_pinter_veronika_irasa


2014. január 17., péntek

Pilinszky János és Jutta Scherrer



"...csak az abszolút önzetlen részt vállalni. Mindent a másikért, őérte. Ezért: 
1. Egészség (kevés, de inkább semmi alkohol, kevés, de inkább semmi cigaretta). 
2. Nagyon rendszeres és nagyon elmélyült munka, hasonlatos a gondolkodáshoz és főként az igazsághoz. 
3. Rendszeresség és szorgalom. (Levelek; nyelvtanulás.) 
4. Pontosság a lapnál. (Cikkek.) 
5. Séták. Alvás. Takarékosság. 
6. Szakadatlan imádság. 
7. Esti összegezés. Reggeli összegezés. (Szekrényrendezés.)"
(részlet Pilinszky 1970-ben írt naplófeljegyzéséből)

A költő 1970-ben ismerte meg Jutta Scherrert, a Párizsban tanító férjezett, német származású vallástörténészt. Kapcsolatuk kíméletlen őszinteségű jellemzése található meg egyik versében: “Rühes ebek, vérzünk a párnán. / Gyönyörüek vagyunk. / Azután csak ügyetlenek / és halhatatlanok.” (1970. december 22., 1975.) A vonzó küllemű nő világnézete – marxistaként, Brecht és Lukács híveként – nagyon távol állt Pilinszkyétől, és kapcsolatukat is saját munkájának rendelte alá. Mégis, a költő hagyatékában 680 levelét találták meg. Megható Pilinszky erőfeszítéseit érzékelni, amit Jutta megtartásáért tett. Egész életét kapcsolatuknak kívánta szentelni. Pilinszky jól ismerte Jutta Scherrer rákkutató férjét. A költő szerette volna kapcsolatát a nővel rendezni, de mivel Jutta Scherrer nem volt hajlandó Magyarországon élni, komolyan foglalkozott a disszidálás gondolatával is. Viszonyuk azután megromlott, mégis, a költő szakításuk után, idegösszeomlással kórházba került. Jutta Scherrer később elvált férjétől, és hozzáment egy magyar származású férfihoz, egy fiúgyermekük született.